Doyasıya Yazışmalık « http://yaz.bilgicik.com
Mart 30, 2015, 09:37:37 ÖS *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
Yazışmalığımız, http://yaz.bilgicik.com adresine taşınmıştır. Paylaşımlarınıza buradan devam edebilirsiniz...
 
   Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Coğrafya İle İlgili Kısa İlginç Bilgiler  (Okunma Sayısı 4658 defa)
MİHRİBAN
Çahil_Mihriban**
Paylaşımcı Üye
*****

Başarı Puanı: 5
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 592


Çaba,ilginin yanında kendiliğinden filizlenir.


Üyelik Bilgileri
« : Mart 18, 2011, 05:39:50 ÖS »


Atlas Okyanusu ortasında Yeşilburun Adaları ile Karayipler arasında okyanus tabanında yapılan araştırmada binlerce kilometre karelik alande denizel kabuk yok.Manto tabakası açık bir yara gibi görünüyor.Bölgede yerkabuğu hiç mi oluşmamıştı yoksa fay hareketleri ile mi ortadan kalktı ?Bu soruların cevabı henüz verilmiş değil.

Bilim ve Teknik 473

***

ABD’de Yellowstone’deki on bir gayzerden birine “eski sadık dost” denir. Çünkü bu gayzer şaşılacak bir düzenle, her altmış beş dakikada bir ve tam dört buçuk dakika süreyle, bir kaynar su ve buhar sütununu havaya fışkırtır. Her fışkırtmadan önce davul gümbürtüsünü andıran boğuk bir uğultu duyulur, sonra da köpüklü sular 50 metreye kadar fışkırır. Aynı parkta bulunan ve “dev” ismiyle anılan gayzerin fışkırma süresi ise bir saati aşar. Ancak suları 75 metreye kadar ulaşan bu gayzer haftada bir kez fışkırır. Suyun içindeki minerallere bağlı olarak zeminde oluşan sarı renkli çökelmiş sarı rengindeki kayaçlardan dolayı “yellowstone” denilmektedir.


Golf Stream akıntısı, Meksika Körfezinden doğduğu için İngilizcede “körfez akıntısı” anlamındaki bu isimle anılmıştır. Genişliği 50 kilometreyi, derinliği 1000 metreyi bulan akıntının akış hızı saatte 4–5 kilometre civarındadır. Yaz kış hep sıcak olan bu akıntı Batı Avrupa kıyılarının ılıman bir iklime sahip olmasında önemli bir etkiye sahiptir.


ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Kaliforniya Çölü “ölüm vadisi” olarak ta bilinir. Deniz seviyesinden 85 metre aşağıda bulunan bu mekân ABD’nin keşfedilmesinden sonra altın arayıcılarının gözde mekânı olmuştur. “Altına hücum” devrinde altın bulmak için yollara düşen maceracıların çoğu susuzluk, güneş çarpması ve soğuk nedeniyle ölmüştür. Bu nedenle bu bölgeye “ölüm vadisi” denilmiştir.


Dünyanın çekim kuvveti cisimleri kendine çeker. Bu nedenle uzaya gönderilen cisimlerin yerçekiminin etkisinden kurtulması gerekir. Saatte 29.000 kilometre hızla giden bir roketten fırlatılan bir uydu dünya çevresindeki yörüngesine otururken, saatte 29.000 kilometreden daha düşük hızla giden roket dünyanın çekim kuvvetten kurtulamaz ve dünyaya geri düşer. Saatte 40.000 kilometre hızla giden bir roket ise dünyanın çekim kuvvetinden kurtulduğu için uzaya gidebilir.


Afrika kıtasındaki volkanik Klimanjaro Dağı “ışıldayan dağ” diye bilinir. Çünkü geniş ve ıssız bir yaylanın ortasında tek başına yükselir. Kalıcı kar ve buzla örtülü pırıl pırıl zirvesi kilometrelerce uzaktan seçilir. Bu haliyle gözleri kamaştırıp, göreni büyülediğinden bu dağ yerli dilinde “ışıldayan dağ” diye bilinir. Masai yerlileri ise bu dağı tanrının evi ( ngai ngai ) olarak nitelendirir.


ABD’nin geçmişini New York şehri kadar iyi simgeleyen başka bir şehir yoktur. New York 70 farklı ulustan oluşur, dünyanın en büyük zenci kentidir. İtalya toprakları dışında kurulmuş en büyük İtalya kentidir.1626 yılında Hollandalılar tarafından “Yeni Amsterdam” ismiyle kurulan kent daha sonra İngiliz ve İtalyanların eline geçmiştir. Bu kentte yaşayan Yahudi sayısı İsrail devletindekine eşittir.İzlandanın başkenti Reykjavik yerli dilinde “dumanlı körfez” anlamına gelmektedir. Kentin çevresinde çok sayıda gayzer bulunduğundan yılın önemli kısmında kent dumanlar içerisindedir. Bu nedenle kente dumanlı körfez anlamına gelen Reykjavik ismi verilmiştir.


İstanbul halici, bir boynuz gibi kıvrıldığı için yabancılar tarafından “altın boynuz” ( golden horn ) olarak ifade edilmektedir.Avrupa’nın kuzeyinden Asya’nın doğusuna kadar uzanan “tayga ormanları” 8 milyon kilometrekarelik alanı ile dünyanın en geniş ormanı olup, ekvatoral bölgenin yağmur ormanlarından daha geniş yer kaplar.Lut Gölünde % 26’yı bulan tuzluluk nedeniyle insan hiç kımıldamadan ve de yüzmeden suyun üstünde durabilir.1020 yılında Amerika’ya ulaşan Vikingler, buradaki yerli halkların kırmızı rengi çok sevdiklerini ve topraktan elde ettikleri boyalarla yüzlerini kırmızıya boyadıklarını görmüşlerdi. Bu nedenle bu esmer derili insanlara “kızıl adamlar”, “kızıl derililer” ismini takmışlardır.“Menderes” ismi Türkiye’nin Ege Bölgesindeki Büyük Menderes Nehrinin çizdiği büklümlerden alınarak, coğrafya literatürüne geçmiştir.“Atlas” ismi dünyayı omuzları üstünde taşıdığı düşünülen mitolojik Yunan tanrısına binaen 1595’te Mercator’un yayınladığı dünya haritaları takımına verdiği isimdir.“Himalaya” ismi Sanskritçede “onun evi” ( him=onun, alaya=evi ) anlamına gelmektedir.“Nederland” Flamancada alçak ülke anlamına gelmektedir. Çünkü Hollanda topraklarının % 60’ı denizin doldurulmasıyla kazanıldığından, ülkenin hiçbir noktasının yükseltisi 300 metreden fazla değildir. Hatta % 27’si deniz seviyesinin altındadır.
Logged

boşLuκtα Чαşαяsın
tακмαzsın
καЧbetмei qöze αLαmαzsın
hαЧαdı tαsαяıмLα Чαşαяsın
κendi hαЧαLini κendin
Чıκαяsın....
Emine
19-10-2012 Batuhann <3 Emine
Paylaşımcı Üye
*****

Başarı Puanı: 21
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 655


YA TÜRKÇE KONUŞ YA DA SUS!


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mayıs 31, 2011, 04:02:37 ÖS »

Teşekkürler tatlım.Bana çok faydası oldu. + Başarı Puanını hakettin.
Logged

Çoq,by,hoşçaqal,chatal,yoq,yha,eyw,tmm,muck,yha,qardaşm,oke,bn,snne,king...
Bunlar nedir ki?
            TÜRKÇE'MİZ BOZULUYOR!!
MİHRİBAN
Çahil_Mihriban**
Paylaşımcı Üye
*****

Başarı Puanı: 5
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 592


Çaba,ilginin yanında kendiliğinden filizlenir.


Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Haziran 03, 2011, 08:29:10 ÖÖ »

Teşekkürler tatlım.Bana çok faydası oldu. + Başarı Puanını hakettin.

Başarı puanı için teşekkürler, Emine. Beğenmene  sevindim. 
Logged

boşLuκtα Чαşαяsın
tακмαzsın
καЧbetмei qöze αLαmαzsın
hαЧαdı tαsαяıмLα Чαşαяsın
κendi hαЧαLini κendin
Чıκαяsın....
yaslıögrenci
Yeni Üye
*

Başarı Puanı: 0
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 2Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Temmuz 12, 2011, 07:47:07 ÖÖ »

paylaşımlar için saoll
Logged

hiç bir şey için geç değildir yeterki istemeyi bil
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!